Bu başlık altında yazım, basım, dağıtım, tanıtım, reklam, araştırma, gezi, gözlem, internet ve daha birçok şey sayılabilir ancak bütün bunları tek kelime ile de ifade edebiliriz: Zaman. Yazar zaman harcar, ömür verir (en azından ömrünün bir kısmını yazmak ve yazabilmek için diğer başka şeylere harcar) okur da yine zaman harcar ve ve o zaman zarfında ya zevk duyduğu, ya bir şeyler öğrendiği, ya yeni hayaller kurabildiği veya yeni dünyalar fikirler keşfettiği için yazara bir ödeme yapar. Uzun uzun cümleler kurmadan ve Fransızca makale tercümesi gibi bir üslupla açıklamaya çalışmasak işin aslı, özeti budur:

Okur yazarın zamanını satın alır.

Bazen yazar –okunmadığı, bilinmediği, tanınmadığı durumlarda- zamanını boşa harcadığını düşünür ve okura hatta toplumun tamamına küser, köşesine çekilir. Yine bazen de okur aldığı kitabın ik sayfalarında harcayacağı zamanın ve verdiği paranın çöpe gittiğini düşünür kitabı bir kenara fırlatır. Okur olarak bunu yapmışlığım çoktur, muhakkak aranızdan yapanlar da olmuştur. Yazar olarak da tam köşeme çekilmek üzereyken okumakta olduğunuz site imdadıma yetişti.

Ben de beş yıl önce zaman harcayarak bir kitap yazdım. Basıldığı günden bu ana kadar 1000 adet satmadı, satılanlardan da elime bir kuruş geçmedi, (bu site ise altı günde 33 bin defa okundu). Kitabım hakkında nesnel bir yargıda bulunamam, beğenenler de olmuştur beğenmeyenler de diyebilirim sadece. Belki biraz da “yayınevi pek bilinmiyordu, dağıtımı, tanıtımı pek iyi yapılmadı, hiçbir köşe yazarı bahsetmedi, hiçbir dizi kahramanı televizyonda birkaç saniye de olsa kapağını göstermedi, iktidara angaje olmadım, muhalefete yalakalık yapmadım” diyerek kendimi teselli edebilirim. Burada konu sadece şahsım ve kitabım da değil aslında. Benden iyi yazdığından emin olduğum arkadaşlarım da aşağı yukarı aynı durumda, hele ki söz konusu ilk kitapsa. Her gün sosyal medyada tılsım kitaplarının, enerji ve büyü saçmalıklarının magazin haberlerinin dökümü sayılabilecek müsveddelerin bir ayda kaç baskı yaptığından duydukları kızgınlığı ifade ederken görebilirsiniz edebiyat camiasının durumunu.

Hal böyle olunca bu siteyi kurmaya karar verdim ve edebiyata bu siteden devam edeceğim sonuç olarak. Hikayeler, denemeler, şiirler, sözler yazacak; kitaplar tanıtıp tavsiye edeceğim.

Aklınıza takılan her soruyu, kafanızı karıştıran her durumu yorumlar kısmına yazarsanız sevinirim. Hepsine cevap vereceğim.

BAŞKA BİR EDEBİYAT MÜMKÜN

10 cevaplar
 1. Ayse
  Ayse says:

  Makul bence, kitaplar sayfa sayılarına oranla belli ücretlere geliyor ve bir sayfalık ücret için isteyen cuzzi şekilde gonderebilir.. ama bu durum sitelerde çetrefilli olur direkt iban paylasilabilse keşke. Bu yöntem bana güvenli gelmiyor

  Cevapla
  • Ayse
   Ayse says:

   Buarada yazarının hinavibi olduğunu alenen aciklasaniz muhtemelen o kitabin satışı cok daha fazla olurdu. Ama bu reklam yolunu bile kullanmiyorsunuz, arada ismini paylaşıyorsunuz sadece. Onerdiginiz kitaplardan okumadiklarimi da o kitabı da alınacaklar listeme alıyorum. Hem yazılarınız nem önerileriniz için teşekkürler ✋

   Cevapla
 2. Methaldar
  Methaldar says:

  Yüzlerce sayfa boyunca dişe dokunur bir tane söz söylemeyen kitapların, hiçbir teması olmadığı halde çoğunun rezilliklerine hitap ettiği için her gün tvlerde izlenme rekorları kıran yapımların, kulağa dokunmayı bırak insanı sesten soğutan şarkıların, özetle sanat kaygısı içermeden sadece bir şey yapmış olmak için yapılan her şeyin rahatlıkla tutunduğu bir ortamda kalemi kimseye itaat etmeyen, etrafa güzellik dağıtan, bu bataklık içinde bize adeta gül bahçesi vad edenlerin, bunları topluma kazandırmak için zorlanmasına üzüldüğüm kadar şaşırmıyorum. Hem de arza da talebe de küsüp bir kenara çekilmek varken bizi mahrum bırakmadığınız için size de gerçekten teşekkür borçluyuz. Allah bu kaliteyi yayarken işinizi kolaylaştırsın hocam.

  Cevapla
 3. Hasan Hüseyin KESKİN
  Hasan Hüseyin KESKİN says:

  Üstad, acizane yazdıklarınızın “anlaşılmaya” ve “alışılmaya” ihtiyacı var bu da reklam ile mümkün.

  Bütçeli reklamlardan bahsetmiyorum, bilinmekle alakalı. 44 yılın 36 yılını kitap okuyarak yazarak geçirmiş olan bir abi/kardeşiniz olarak yazdıklarınızın kıymete değer olduğunu düşünüyor ve düzenli olarak okuyorum.

  İnsanı boğan ve sıkan bir yazınız yok. Eksiklikler elbette olacaktır ve bu eksiklikler yaptığınız işin kıymetini düşürmez.

  Kitabınızdan yeni haberdar oldum okumak isterim. Yayınevini paylaşırsanız tedarik ederim.

  Gönüllü bağış butuno koyabilirsiniz ve kim ne kadar dilerse bağışta bulunabilir.

  Bu bağış konusunu açık ve nasıl kullanılacağı ile ilgili daha kapsamlı bir açıklama yapabilirsiniz.

  Örnek; Yeni projeler, burs vb…

  Kitabı okuduktan sonra eleştirimi olumlu/olumsuz rüşveti kelam etmeden sizinle paylaşırım.

  Cevapla
 4. İbrahim Bulut
  İbrahim Bulut says:

  Naçizane tavsiyem bu konuyu biraz daha (ne kadar biraz bilmiyorum) bekletmenizdir. Sitenin tanınabilirliği daha da ivmelenmeli ki zamanla (ne kadar zaman onu da bilmiyorum) başka mecralarda da adından söz ettirmesi beklenen bir gelişmedir. Biraz bu işlerden anlıyorsam gördüğüm şu ki, site bambaşka bir hale girerek efsunlu yolculuğunu dolu dizgin devam ettiriyor. Üretme konusunda (elbette aynı tarz ile) kendinizi biraz daha aynı seviyede kalmak veya daha da ileri götürebilmek için sınamaya devam edin. Para konusu çok muazzam ve hayati. Ancak eldeki ürünün benzersizliğinin devamiyeti açısından biraz daha zorlanmaya ve zorlamaya ihtiyacı var. Bu seviyenin korunması bile para konusunda daha da büyük ve devamlı bir akarın garantisini temin edecektir. Biraz uzun oldu okuyanlar affetsin, meramımı anlatanildim inşallah. Baki selamlar.

  Cevapla
 5. Şeyma
  Şeyma says:

  tam da hemen mesaj atayım neden kitap çıkarmıyor diyeyim dedim sanki beni duydun hocam:) çürük ve yıkık olmamızın tek sebebi reklamlar doğru olana ulaşmamızı engelliyor eminim şu an kıymetinizi bilmeyen derse sıkıla sıkıla gelen yanlış beslenmiş öğrencileriniz var vallahi üzülüyorum ben okuyacağım yorumda yapacağım bunu destek olmak için değil değer hakettiği için yapacağım Allah yardımcınız olsun daha çok yazın inşaAllah:)

  Cevapla
 6. Halim
  Halim says:

  İnternet sitesinde yazı okumak için para vermemiz gerektiğine bunun gayet normal ve hatta yapmamız gereken birşey olduğuna ikna olduğuma inananamıyorum.

  Cevapla
 7. Ceren
  Ceren says:

  Unutkanlıkla alakalı bir yazı yazmanızı rica etmek istiyorum. Çok unutkanım ve büyük ihtimalle burada okudum çoğu şeyi ve hatta hepsini unutacağım, bu konuyla ilgili sizin bakış açınızı önemsiyor ve merak ediyorum. Belki unutacak olsam dahi okumak istiyorum. :))

  Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.