Sabahın erken saatleri. Bekçi Ayasofya’nın kapısındaki kilidi açıp mesaiye başlıyor. Ayasofya bekçinin her hareketini üzgün gözlerle izliyor. Akşama kadar turistler paralarını ödeyerek Ayasofya’nın her  yerini geziyor. Ayasofya onları da kederle izliyor. Sultan Ahmet’ten öğle ezanı yükseliyor derken. Hayya alesselah’a gelince müzeezzin efendi Ayasofya iç mi geçiriyor yoksa dua mı mırıldanıyor pek belli olmuyor. Sonra ikindi ezanı, kameramız bu sefer Sultan Ahmet’e el ele giren bir dede ile torununa bakmakta olan Ayasofya’nın nemli gözlerine odaklanıyor. Aşağılara iniyoruz sonra yavaş yavaş, turistler azalmış, bekçi yorgun, akşamın son ışıklarının camlardaki kederli raksı. Akşam okunuyor, turistler yok artık, Sultan Ahmet cemaati birkaç kişi. Yönetmen trafiği gösteriyor bize o anda, vızır vızır arabalar, yoldan telaşla geçen yayalar, sisli küflü bir kalabalık. Ayasofya’nın bahçesine bakıyoruz şimdi, bekçi yorgun bir yüzle çevreye anlamsız bakışlar atıyor. Yatsı okunuyor, hiçbir şey olmuyor.

Zaman ilerliyor, bunu azalan trafikten ve civarda tek tek sönen apartman ışıklarından anlıyoruz. Ayasofya sönen ışılara bakıyor. Her daire karardığında yüzünde bir gülümseme beliriyor. Gece yarısına çok az bir süre kala yakındaki ışık yanan tek evden ‘’Mehmet çocuğum balkonda durma artık, gel uyu’’ diyen bir anne sesi duyuluyor ve biraz sonra o ışık da sönüyor. Ayasofya sevinçle bakışlarını başını masaya koyup uyumuş olan bekçiye çeviriyor. Sonra minarelerinden ikisi el; ikisi ayağa dönüşüyor. Parmak uçlarına basa basa sessizce Sultan Ahmet Camii’ne yöneliyor, yürüdükçe Sultan Ahmet büyüyor büyüyor büyüyor kapısı genişliyor genişliyor Ayasofya içeri süzülüp avizenin tam altında namaza duruyor.

6 cevaplar
 1. Methaldar
  Methaldar says:

  Ayasofya namaza durduktan sonra camiye biri girer. Ayasofya’nın bir adım gerisinde, sesli bir tekbir getirerek namaza durur. Bu gelen Mor Şemun Kilisesi’dir. Ayasofya ile Sultanahmet’te cemaat yaparlar.

  Cevapla
 2. ÖzlemU
  ÖzlemU says:

  Gözlerim doldu…Ayasofya’nın bir şahsiyeti var elbet.Ben -şimdiye kadar hiç orada kılmadığım halde- onda namaz kılmayı özledim.Fakat hiç onun şahsındaki özlemi düşünmemiştim…

  Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.