Aziz Raskol (ermiş hayatı yaşadığı, sürekli vaaz u nasihatlerde bulunduğu için herkes ona böyle diyordu artık) elli iki yaşına kadar birçok işte çalıştı ancak hiçbirinde kalıcı bir dikiş tutturamadı. Bazen dürüstlüğü ve tavizsizliği sebebiyle iftiraya uğradı, bazen sara nöbetleri yüzünden işin ona uygun olmadığı öne sürüldü, bazen de yaptığı iş içine sinmediği için kendi rızasıyla ayrıldı.

Elli iki yaşındaydı ve dünya hala eskisi gibi zalimdi. Hatta cinayet işlediği günlerden daha berbattı. Bolşevik Devrim olmuş Komünist sünger din, ahlak, gelenek, maneviyat adına ne varsa silip süpürmüştü. Çok sevdiği St. Petersburg şehrinin adı Leningrad yapılmıştı. Nice vicdan azabına, sırrına, korkusuna, sara nöbetine şahit olmuş Nevski Bulvarı’nın tam ortasına devasa bir heykeli dikilmişti Lenin’in. Aziz Raskol saatlerce heykelin tam karşısında oturur ve sevgili Rusya’sının nasıl bu hale düşürüldüğünü (artık kimse Rusya bile demiyordu) düşünerek kederlere gark olur, bir kurtuluş çaresi arardı. Sonra yorgun bitkin kafası karmakarışık olarak evine dönerdi.

O gün yine son zamanlarda adet edindiği üzere Saman Pazarı’ndan meydandaki Lenin heykeline doğru dalgın dalgın yürürken gözü yerdeki gazeteye ilişti. Gazete o güne aitti. Sanki biri düşürmemiş de özellikle birileri görsün diye manşeti görünecek şekilde yol kenarına bırakmıştı. İlk sayfada yine her zamanki gibi Lenin fotoğrafı vardı ve üstünde büyük puntolarla KURTARICI BABAMIZ yazıyordu. Devamını okumadı.

Aziz Raskol gazeteyi almadan yoluna devam etti ama bu sefer öfkeyle dolu ve dalgınlığından sıyrılmış olarak. Yine tam heykelin karşısındaki banka oturdu. Lenin’in sinsi gözlerine bakmaya başladı. Vücudu hafifçe titriyordu. Bu sara nöbetinin ilk saniyeleri değil; öfkenin ta kendisiydi. Elleri, kalbi, beyni baltaya aşeriyordu otuz yıl önceki gibi. Bu sefer hiç uzun muhasebelere girişmeden birkaç saniye içinde kararını vermişti. Yerinden doğruldu. Sağ elinin işaret parmağını Lenin’in burnuna doğru uzatarak seni öldüreceğim dedi.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.