Arkadaş, ülkenin en büyük giyim fabrikalarından birinin sahibinin hayatında hiç otobüs, uçak bileti almadığını anlattığında inanmamıştım. Adamın bir sürü fabrikası, şirketi, sayısız mağazası var ama bir şehirden başka bir şehre kendisine ait nakliye kamyonlarıyla şöförün yanında oturarak gidiyormuş jfghdjjdss. Evet gerçekten buna inanmamıştım ta ki böyle bir adamla karşılaşıncaya kadar.

Üniversite okurken yaz tatillerinde simitçilik yapıyordum. Sabah altı kırkbeşte fesleğen kokmayan uykumdan (şairin ruhu şad olsun) uyanır, evin yakınındaki fırına giderdim. Tepsiye 100 – 150 simit koyar bir kilometre uzaktaki buğday pazarına doğru yol alırdım. Sokaklarda duraklarda birer ikişer simit sata sata nihai hedefime varırdım. Bazen pazara varıncaya kadar yarısını satmış olurdum bile. Kalanı orada satar bazen birkaç tane kalırsa da ya dönüş yolunda satar veya hala çok afedersiniz camış gibi yatan ev arkadaşlarıma getirirdim. Çok kolay ve geçimime yetecek kadar güzel bir işti. Günde üç dört saat çalışıyor ve haydi haydi yaşıyordum. Güzel günlerdi.

Buğday pazarında beş lira verip bir iki simit alan üstü kalsın diyen tüccarlar da vardı, çay ve evden getirdiği peynir domatesi benimle bölüşenler de. Hamallar ise her zaman oldukları gibi kedere benzeyen bir ifadesizlikle bozukluklarını uzatır ve tam karşılığı olan simidi alırlardı. Ama iki tüccar vardı ki hayatım boyunca unutmayacağım. Biri sürekli birini alıncaya kadar bütün simitleri mıncıklar beni canımdan bezdirirdi ve illa ki birkaç kuruşu eksik verir ‘ve bugün çıkışmadı bizim oğlan, helal et’ derdi. Birkaç gün boyunca böyle yapınca artık onun dükkanının önünden geçmemeye başladım. Kasten pazarın ona en uzak ucunda bekler el işaretiyle çağırdığında da ya görmezden gelir ya da küfreder gibi bir kol hareketiyle terslerdim. Sonra çırağı mı oğlu mu neyse gönderir, çocuk daha yanıma varmadan simidini hazırlardım.

Asıl felaket olan başka bir amcaydı. Simit elli kuruş desem üç tanesi bir lira olsun leeyn der kurbanlık dana alır gibi ellerimi tutar ve bıktırıncaya kadar sallayıp pazarlık yapardı yemin ederim 🙂 Bir gün bunu da çok pis bozdum. Pazarın küçük ocağında çay içiyordum. Bu ve birkaç arkadaşı daha vardı. Yine her zamanki gibi pazarlık yapmaya başladı. Amca dedim ben artık sana simit satmıyorum dedim git başka yerden al. Niye leeyn dedi, pazarlık sünnet değil mi? Evet sünnet dedim, ama sünnetlerden sadece bu mu aklında kaldı? Cömertlik sünnet değil mi, garibanı sevindirmek sünnet değil mi, sadaka yardımlaşma sünnet değil mi dedim. Böyle aklıma mal ile yapılan ne kadar sünnet farz vacip varsa sayıp durdum asdfghj. Sonra da HER GÜN 100 TON BUĞDAY SATIYORSUN VE BİR SİMİT İÇİN PAZARLIK YAPIYORSUN ŞU HALİNE Bİ BAK dedim. Adamcağız kelimenin tam anlamıyla felç olmuş gibi donup kaldı. Cevabını beklemeden çayımı yarım bırakarak kalktım çıktım.

Eve dönerken fakirlik bir ruh halidir zenginlikle geçmez diye düşündüm. Bu adam dünyaları kazansa Mars’a Jüpiter’e göz diker dedim. Onları da alsa yine simit için pazarlık yapmaya devam eder. Dünyanın en zengin onuncu kişisi olsa niye ilk üçte değilim diyerek fakirliğine üzülür. Dünyanın en zengini olsa aman kimse beni geçmesin diye gece gündüz çalışmaya ve yine simitçilerle pazarlık yapmaya devam eder. Çünkü ruhu YOKsullukla damgalanmıştır.

Mallarıyla cenneti satın alanlara ne mutlu.

Kitap Önerisi

Cehennem Günlüğü / Eugene Ionesco

17 cevaplar
 1. Methaldar
  Methaldar says:

  Allah rızka kefildir, biz lüks için çalışıyoruz. Onun da sonu gelmiyor. İçimizi yüzümüze vuruyorsunuz her seferinde. Ağzınıza, kaleminize, çocukluğunuza rahmet.

  Cevapla
 2. ayse
  ayse says:

  Az bir mal ile bile olsa cenneti satın alabilecek yaşantılar nasip etsin Rabbim. Kanaatkarlık, fedakarlık, vakfedebilme, sabredebilme, şükredebilme erdemlerine yapışıp kalalım amin

  Cevapla
 3. M.Fatii
  M.Fatii says:

  Mesaim gereği günde en az 10 tane bu kişi gıyabında lüks aracıyla gelip çingene pazarlığı yapan adamla karşılaşıyorum. Günümü zehir ediyorlar… Küçükken kafaya takmazdım ama artık sıkıyor. Tamam bizim hayallerimiz reyhan kokardı ama bu kadarı da fazla. Ben şunu anladım ki sırf paracılık değil mesele, yaşam tarzları öyleymiş… Buralarda bir söz var tam o tarz insanların uydurduğu ” yumurta ile yumurta takas etsen üzerine para alacaksın” diye… Hakikaten yaşam tarzları böyle….

  Cevapla
 4. ates
  ates says:

  Sabah sabah insanını denedim dünyanın, cimrilikle dolu deriler yüzüyordu Sonra kanaat kınından bir kılıç kestim ve en keskin tarafıyla onlardan ümitlerimi kestim “” diyordu İmam Şafii . Biz ümit kesmeyenler zümresindeniz gerçi. Yüreğinize sağlık..

  Cevapla
 5. Mustafa
  Mustafa says:

  Ulus’ta saat 17.30 civarında mesaiden çıkıp otobüse doğru giderken yorgun kaldırımda simit satan delikanlıya ne kadar dedim. Kısa fakat pek de net olmayan cevabı 1,5 olarak arzı endam etti. Senaryomu oracıkta yazarak muziplik oyununun usta bir yorumuyla bozuk 1.25 im var verir misin diye soru kağıdını önüne uzatınca ters bir bakış attıktan sonra bi daha olmasın ama dedi ve fırından yeni çıkmış mis gibi kokan simidi elime tutuşturuverdi..

  Cevapla
 6. Semanur
  Semanur says:

  Daha farklı bir yazı bekliyordum BU başlık altında, daha derinlere inilebilecek bir başlık. Yüzeyde kalmış, lise kompozisyonundan hallice. Muazzez Ersoy ” Ne kadar zengin olursanız olun, çocukluğunuzda yaşadığınız fakirliğin ezikliğini üstümüzden atamoyorsunuz” demişti. Sonradan zengin olmuş ama cömert insanlar da fakir tutkudur oysa, kısır kalmış yazı Yani.

  Cevapla
 7. Sühendan
  Sühendan says:

  Para harcamak içindir. Sen harcamazsan harcayacak birileri mutlaka çıkar. Sevdiklerimin canı sağ olsun varsa mutlaka paylaşırım :))

  Cevapla
 8. Mualliyme
  Mualliyme says:

  Allah affetsin 12 yıllık öğrenci evi hayatından sonra meslek hayatına başlayınca hala alışverişe gidince ince ince hesap yapıyordum öğrenci olmadığımı hatırlayınca da fakirlik ruhunuza işlemiş der gülümserdim 🙂 ama bu fakirlik o fakirlik değil Elhamdülillah.Hamd O’nun Mülk O’nun…

  Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.