Önceleri sadece haksız bir sebepten –işlemediği bir cinayet yüzünden- yirmi bir yaşında müebbet hapse mahkum edilen can dostum için yaptım ne yaptıysam. Onu kurtarabilmek için tam altı yıl çalıştım ve sonunda kurtardım da. Cezasının altıncı yılının başında bilinemeyen bir sebepten öldü. Gerçekten resmi belgelere bile ‘bilinemeyen bir sebep’ olarak geçti bu ölüm. Bir gece tek kişilik hücresinde uyudu ve bir daha uyanmadı (cezaevi sınırları içerisinde). Yapılan yüzeysel muayenede ne bir yara, darp, ne bir zehirlenme, ne de boğulma izine rastlanmadığı için otopsi yapılmadan cenazesini dünyadaki tek tanıdığı olarak bana teslim ettiler. Onu alıp eve getirdim ve uyanmasını bekledim. Tam planladığım gibi öldükten otuz altı saat sonra uyandı.

Onu hapisten kurtardıktan sonra, hapiste olsun – olmasın isteyen ve ücretini veren herkes için hizmet vermeye başladık. Bu hizmetin ne olduğunu açıklamam gerekiyor şimdi. En baştan başlayayım:

Biraz Uzak Doğu felsefesi, biraz Orta Doğu mistisizmi, biraz modern tıp, biraz da alternatif tıbbı harmanlayarak hayata belli bir süre ara vermeyi başardım. Altı yılımı aldı. Birkaç defa hayattan tamamen kopacak gibi oldum. Birçok deney hayvanını bu uğurda katlettim. Sayısını unuttuğum denemeler yaptım. Uykusuz geceleri, yemeksiz, susuz günleri ardımda bıraktım ve artık gönül rahatlığıyla tüm dünyaya ilan edebilirim ki: GEÇİCİ ÖLÜM MÜMKÜN.

Hem de dünyadaki bütün canlılar için. Ama bu reçeteyi sadece insanlar için kullanıyoruz. Reçetenin içeriği sır. İmkanım olsaydı kendimden bile saklayacağım bir sır ama müstakbel müşterilerimizin (başta müebbet olmak üzere bütün mahkumlar, geçici ölüp bunu resmen belgeleyerek  huzura ermek isteyen kanun kaçakları, ölümü deneyimlemek isteyen zengin züppeler, hayat yükünü artık taşıyamaz olup bir tatile ihtiyaç duyan depresifler, stresliler, ruh hastaları, uykuya hasret kalmış para babaları, Ashabı Kehf’le empati kurmak isteyen gerçek dindarlar, saf müritlerine keramet göstermek isteyen uyanık şeyhler…) zihninde hiç olmazsa somut bir yer edinmesi için detaya girmeden çerçevesini çizmek zorundayım:

On gün süreyle belirli saatlarde size öğrettiğimiz mantraları mırıldanacak ve esnada bedeninizin sadece bazı kas ve dokularını etkileyecek spor-yoga karışımı hareketleri yapacaksınız. O süre zarfında size verdiğimiz perhiz listesine harfiyyen uyacak, ye iç dediğimiz her şeyi belirttiğim miktarda yeyip içecek, onlar dışında kesinlikle herhangi bir besin ve sıvı tüketmeyeceksiniz. On günün sonunda yirmi sekiz ayrı bitkiden imal ettiğim küçük hapı yutacak ve kırk altı dakika sonra üç günlük bir ölüme uyuyacaksınız. Ölü kalma sürenizi uzatmak istiyorsanız, bunu egzersiz ve alacağınız hapın dozajını ayarlayarak yapabiliriz.

Kitap Önerisi

Albaya Mektup Yok / Gabriel Garcia Marquez

3 cevaplar
  1. İnci Gençoğlu
    İnci Gençoğlu says:

    (Vizontele deli emin şivesiyle) vallahi benim aklıma gelmişti, ihi ihi insanda açma kapama tuşu olması. Açıyorsun çalışıyor, konuşuyor, geziyor, ders bile anlatıyor :)) canın sıkılınca kapatıyorsun miss gibi özellik

    Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.