Friedrich Wilhelm Nietzsche ‘’Dostun için sert bir yatak ol’’ der.  Ona bir sığınak, bir dinlenme yeri, bir vaha ol ancak disiplini elden bırakma. Her dediğini, her yaptığını alkışlayıp durma. Ona karşı sert ol, onu uyar, eleştir. Dostlar böyle yapar, sizi şahsiyetli, vicdanlı olmaya zorlar. Sizi geliştirir, sizi sınırlarınızın ötesine taşır. Dostluğu sadece  bildiğimiz ve sürekli söyleyip durduğumuz  ‘’kara günde belli olur’’ cümlesiyle sınırlayamayız. Salt bunu kullansak bile ‘kara gün’ü illa maddi bir darlık, somut bir zor durumla tahdit etmekle yetinemeyiz. Kara gün senin kötü yola ilk adım attığın gündür belki; çirkin bir söz söylediğin; yanlış bir tercihte bulunmak üzere olduğun an; seni batıracak bir iş için kollarını sıvadığın zaman… İşte dostun o anda yanında olacak. Ama sırtını sıvazlayıp ‘’hadi aslanım’’ demeyecek tabi. Seni durduracak, ‘’yapma etme’’ diyecek. Sen bu değilsin, seni tanıyorum, pişman olacaksın diye de ekleyecek.

Üniversitede yaşlı bir hocamız ‘’Akrandan yetim kalmak beterdir’’ demişti. Bunu ihtiyarlığına ve -belki- çoğu arkadaşının vefat etmiş olduğundan duyduğu kedere bağlamıştım başta. Belki de böyleydi kim bilir. Ama düşününce bu güzel sözün anlamının her yaştaki insan için bir felakete tekabül edebileceğini fark ettim. Akranınızın aynı zamanda yukarıda bahsettiğim dostunuz olması kayd u şartıyla tabi. İstediğimiz çoğu şeye neredeyse anında ve uygun fiyata erişebildiğimiz günümüzde akrandan, dosttan, arkadaştan mahrum olmak büyük felaket. Özellikle sorumluluk makamında olanların çevresinde ‘’Seni kılıcımızla düzeltiriz’’ diyecek dostlarının olması gerekir. Kılıçla düzeltmeyi geçtim; en azından ona adaleti, tevazuyu, sabrı, hilmi tavsiye edecek gözü pek dostların, danışmanların, yardımcıların bulunması elzem.

Dostsuz, arkadaşsız, akransız, kalmaktan; insanların sesini duyamayacak kadar yücelmekten(!?); çevresinin uyarmaya korkacağı kadar güçlü olmaktan Allah’a sığınırım.

Kitap Önerisi

Evli bir rahibin kör sağır dilsiz küçük bir kıza aşık oluşunu anlatan roman

3 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.