Geceyi onaran bir mimar vardır. (Sezai Karakoç)

Neden yaratan, yapan, inşa eden, var eden değil de onaran mimar? Mimar öncesi ve sonrasındaki hisar, çınar, bahar, karar ile kafiyeli olduğu için tercih edilmiş. Asıl mevzumuz geceyi ‘onaran’… Çünkü gece üstümüze yıkılmıştır, gün boyu maruz kaldığımız enkazın altında kalmışızdır, o karanlıkta bir başımızayız, nefes alamıyoruz. Çünkü gece yıkıklar şehridir, bilinmezlik üstümüze devrilmiştir, sabah yakın olsa da içimiz de dışımız gibi zifiridir. Yaralarımızın sağalması, yıkılan binamızın onarılması şarttır. Bize umut, bize ‘’az sabret, gün batsa ne olur / geceyi onaran bir mimar vardır’’ elzemdir.

Ağlıyorsun, ihanete karşı şavkıyor pıçak. (İsmet Özel)

Kılıcın, kamanın, hançerin, bıçağın sağlam ve keskin olup ışıl ışıl parıldaması için çeliğe su verilir. Senin ihanete karşı o masum ve mazlum duruşunla döktüğün göz yaşları o bıçağa verilmiş sudur. Sen halksın sana bakınca gözlerim ne güzeldir. Ama şuan ağlıyorsun çünkü ihanete uğradın, ihanete uğramak ağır yük zor imtihandır ve  çetin ceviz bıçakla açılır. Çünkü ‘’nasıl da adam oldunuz pıçak meydana çıkınca’’. Ben de senin gibiyim bıçak demem pıçak derim. Çünkü ‘’Halksa kal’am onu kal’a kılan benim’’. Çünkü bu pıçağı elime sen verdin. Çünkü ‘’baktım gözlerine sıçramış halkın gözleri’’ ve nihayet çare kısastır çünkü ‘’ Halkım pıçaklanmış kadın gibidir, kaygular içinde yapayalnız’’

Gülmek bir halk gülüyorsa gülmektir. (Edip Cansever)

Gayri safi milli hasıla, vergi dağılımı, kederi tabana; neşeyi tavana yaymak, adil bölüşüm, zenginleştikçe yozlaşanlar, kendini yakan seyyar satıcı, hibeler, krediler, ihaleler falan filan.

1 cevap
  1. A.Y
    A.Y says:

    “Çünkü gece yıkıklar şehridir, bilinmezlik üstümüze devrilmiştir, sabah yakın olsa da içimiz de dışımız gibi zifiridir.”
    Daha ne denir ki?

    Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.